Facebook Instagram
    MoreMore
    • Nautika
    • Sport
    • Brodovi
    • Video
    • Plovidba
    • MORE
      • Digitalna izdanja
    • Shop
    Facebook Instagram
    PRETPLATA
    MoreMore
    Početna stranica » Hrvatska i dalje poželjna

    Hrvatska i dalje poželjna

    Jagor Čop25.08.2020
    Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email

    Hrvatska i dalje poželjna nautičarima

    Nakon što su neke europkse zemlje stavile Hrvatsku na crvenu listu, situacija u nautici se nije drastično promijenila
    Brojke pokazuju da bi posljednji dani ljeta mogli i dalje biti poželjni za plovidbu u Hrvatskoj. Dobro je poznato da je boravak na brodu i plovidba u doba pandemije koronavirusa jedan od najsigurnijih i najjednostavnijih načina održavanja socijalne distance pa je sasvim logično da je nautički turizam u Hrvatskoj poslovao najuspješnije u usporedbi sa hotelima, privatnim smještajem, kampovima pa čak i sa vilama. Rast broja zaraženih u Europskim zemljama, uključujući i Hrvatsku, premda pretežno sa vrlo blagim simptomima, doveo je do znatnih restrikcija kad su u pitanju turistička putovanja.
    Italija, Austrija, Slovenija a dijelom i Njemačka, najjača emitivna područja kad je hrvatski turizam u pitanju, uvele su različite mjere za turiste koji se u ove zemlje vraćaju iz Hrvatske i nekih drugih mediteranskih zemalja. Uglavnom se to svodi na obvezno testiranje, određenu samoizolaciju ili preporuku da se ne odlazi u neke zemlje ili regije. Naravno, to je izazvalo značajan povratak turista iz tih zemalja pa neke jadranske regije, poput opatijske, u samo par dana bilježe pad do 70% kad su talijanski, austrijski, slovenski ili njemački turisti u pitanju.
    Pad od 20 posto
    No, to se očito ne događa kad je nautika u pitanju. Svi koji su ovih dana plovili Jadranom a u te spadamo i mi svjedoci su da je na moru i dalje prilično veliki broj brodova bez razlike da li se radi o rivama na otocima, sidrištima ili marinama. To potvrđuju i podatci koje smo dobili od Ministarstva mora i koji se odnose na čarter. Prošli tjedan, što praktično znači u subotu 22. kolovoza, nakon proglašenja svih restriktivnih mjera spomenutih zemalja, na čarter plovila se prema crew listama ukrcalo 15300 stranih i 2200 domaćih nautičara.
    To je uistinu oko 4000 nautičara (odnosno 20%) manje nego li tjedan prije ali taj pad je i dalje barem tri puta manji nego kad je o klasičnim kopnenim oblicima turizma riječ. Ukupno se tako kad je nautika u pitanju plovidba zadržava na nekih 60-tak% od prošlogodišnjih brojki što je rezultat bez premca na Mediteranu. Dodamo li tomu da brojke zaraženih u Hrvatskoj posljednjih par dana opadaju pa se možemo nadati i boljoj epidemiološkoj situaciji dosta je razloga za optimizam kad se radi o nautičkom turizmu. A dobro znamo da nautička sezona traje sve do kraja listopada i da su pred nama općenito dva mjeseca kad je najljepše ploviti.
    IMG_1620 2020-08-19 09.11.12 2020-08-19 15.32.48

    PREPORUČAMO

    Beneteau nastavlja elektrifikaciju

    Jedrilica za 200 milja dnevno

    „470“ na steroidima

    Hyatt Centric Murano

    TT420 premijerno na Bootu

    Princess porinuo prvu Y95

    NAJNOVIJE

    U Genovi dodijeljene nagrade za inovacije u dizajnu

    25.09.2023

    Električna brodica oborila svjetski rekord, prešla 480 milja u jednom danu

    22.09.2023

    I u Genovi sve veći brodovi, novi raspored i smjer razvoja sajma

    21.09.2023

    Šestodnevni sajam u Genovi počinje uz prognozu kišovitog vremena prva dva dana

    20.09.2023

    Amerikanci pobijedili u prvoj preliminarnoj regati America’s Cupa

    18.09.2023

    Šest timova America’s Cupa jedre prvu preliminarnu regatu u klasi AC40

    13.09.2023

    Sve veći modeli, futurističkog dizajna na nautičkom sajmu u Cannesu

    12.09.2023

    Živuće legende na startu retro regate Ocean Globe Race

    09.09.2023

    Neprijeporni autoritet u jedinstvenom nautičkom okruženju istočne Jadranske obale. U stotinama vrhunskih reportaža, intervjua i testova promovira i potiče istinske jadranske vrijednosti. Otkriva nepoznato, potvrđuje poznata mjesta, ljude i običaje, podiže interes za plovidbom, brodovima i opremom. Urednici i fotografi žive i razumiju more. Iz Mora su izrasli peljari, nautički vodiči, knjige, čitave biblioteke namijenjene stranim nautičarima kao i godišnjak SAILING IN CROATIA

    Facebook Instagram
    • Pretplata
    • Impressum
    • Kontakt
    • EU Projekti
    • Sailing in Croatia
    © 2023 Morski vodiči

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.