ETNZ razvija pogon na vodik
America’s Cup razvija budućnost pogona plovila, ovaj puta motornih. Prateći brodovi AC37 bit će pogonjeni vodikom.
Emirates Team New Zealand, kao pobjednik America’s Cupa, jedan je od timova koji predvode tehnološku revoluciju u jedrenju. Za ovogodišnji AC36 su osim ultra brzih jedrilica, bili primorani razviti i posebne motorne brodice za pratnju na regati, kao i motorni katamaran specijalno dizajniran za snimateljsku ekipu natjecanja. Sada je za AC37 najavljen regatni chase boat i ulaganje u razvoj tehnologije s vodikom. Budući da je održivost ušla kao nazivnik u svaku računicu razvoja novih proizvoda, potreban je značajan iskorak u razvoju tehnologije da bi ovaj oblik čiste energije bio efikasan i praktično upotrebljiv na moru.
Surađuju s tvrtkom ADCyro iz Christchurcha, specijaliziranu za dizajn, razvoj i proizvodnju kompozitnih materijala na ultra niskim temperaturama, za industriju supervodiča. Iako se ne spominje u ETNZ-ovoj objavi u javnost, pretpostavka je da se baziraju na tehnologiji gorivih ćelija s vodikom kao gorivom. Trenutačno, dizajnerski tim ETNZ-a razvija prototip buduće brodice koji će se graditi u vlastitom brodogradilištu North Shore, a ta bi brodica trebala služiti kroz čitavu AC kampanju i u svojstvu pratećeg broda na regati, a znamo da pratiti AC75 foiler nije lak zadatak.
Kada ga porinu, testiraju i potvrde, uz potporu Challenger of Record, Ineos Team UK, moguće je da će budući Protokol za AC37 zahtijevati od svih timova da koriste prateće brodove s pogonom na vodik. Ova će tehnologija imati značajan utjecaj na potrošnju fosilnih goriva u preko 20 događaja koji se odvijaju tijekom kampanje America’s Cupa (pod pretpostavkom da korišteni vodik ne dobiju izvlačenjem iz fosilnih goriva). Budući da je sport poput ovog uvijek bio predvodnik razvoja tehnologije, ne čudi nas da su usmjerili snage prema razvoju te tehnologije, jer bi ona u konačnici mogla značiti drastično smanjenje emisije štetnih plinova u atmosferu. O razvoju te tehnologije pisali smo u novom, 260. broju Mora, gdje možete detaljnije saznati o kakvoj se tehnologiji radi i dokle je stigao razvoj.
Predsjednik uprave ETNZ-a, Grant Dalton kazao je da je njihova želja napraviti “seizmičke pomake” na području pogona s vodikom i da naprave temelje u industriji za razvoj tehnologije bez emisije štetnih plinova.
U proteklom AC36, njihov partner za pogon pratećih brodica bio je japanski proizvođač dizelskih motora, Yanmar, koji je nedavno završio prvo testiranje svog sistema gorivih ćelija s vodikom za pogon brodica. Koristili su bazu Toyotinih gorivih ćelija, a testirano plovilo ujedno je i prvo japansko plovilo na vodik koje je položilo testove sigurnosti. Iako još ne spominju, moguće je da ETNZ surađuje u razvoju i s dosadašnjim partnerom.
Grant Dalton dodaje kako je ova inicijativa visoko rizična, jer njihovi prateći brodovi zahtijevaju visoke kriterije performansi. Tehnički direktor projekta za tvrtku AFCryo-a, Hugh Reynolds, kazao je da oni kao tvrtka razvijaju kriofiziku i rješenja za čistu tehnologiju posljednjih 17 godina. Snažni su zagovaratelji zelene energije na bazi vodika i bave se proizvodnjom sistema za proizvodnju vodika u Novom Zelandu. “Rad s ETNZ je izazovan je zahtjeva agresivni razvoj za izvršenje rokova isporuke vodikovih spremnika i pogona. Prilika da doprinesemo ovako uzbudljivom projektu, u potpunosti je u skladu s našim pogledom na budućnost održive energije.”
Čelni čovjek i skiper INEOS Team UK-a, Ben Ainslie kazao je pritom da America’s Cup već gotovo dva stoljeća podiže ljestvice i pomiče granice u dizajnu i inženjeringu, te pritom osigurava da od inovacija ima koristi šira nautička industrija. “S toliko investicija u vodik diljem svijeta, prelazak na foiling prateće brodice s pogonom na vodik, dokazat ćemo praktična rješenja za budućnost nautičke industrije, i pritom postizati brzine preko 50 čvorova jureći za AC75.” Terry Hutchinson, skiper i izvršni direktor New York Yacht Club American Magic kazao je da je impresivno vidjeti da je inovacija ostala imperativ i glavni motiv iza America’s Cupa nakon 170 godina regatavanja. Pritom je istaknuo podršku branitelju kupa u naumu za implementacijom održive inovacije. Elementi inovacije s vodikom, moguće je da će koristiti i u razvoju nove generacije AC75.
Piše: Teo Marević
Ilustracija: Emirates Team New Zealand