Escoffier porinuo novu IMOCA-u
Još tijekom spašavanja u Južnom oceanu na brodu La Cam-a, sponzor PRB je Kevinu Escoffieru javio da će dobiti novu IMOCA-u. Sada je i porinuta.
O havariji i nevjerojatnoj noćnoj akciji usred Južnog oceana tijekom Vendée Globe solo regate oko svijeta pisali smo i ovdje i u tiskanom izdanju Mora, a vijest je obišla svijet s neočekivano velikim zanimanjem javnosti. Upravo takve situacije su podsjetnik na opasnost i ozbiljnost takvih natjecanja i s čime se sve susreću jedriličari na offshore regatama. U nedjelju je francuski offshore jedriličar proslavio porinuće svog novog broda IMOCA 60 kojeg mu je šef tima PRB obećao još dok se Kevin Escoffier nalazio na jedrilici Jeana Le Cama koji ga je spasio u noćnim satima usred nemirnog Južnog oceana.
PRB je inače i najdugovječniji sponzor u klasi IMOCA, preko 30 godina u kontinuitetu, te je za njih Escoffierova havarija bila izuzetno bolna. Da bi sponzoru uštedjeli 1,5 milijuna eura, Kevin i njegov tehnički tim odlučili su se za kupnju polugotove IMOCA-e originalno naručene za jednog američkog vlasnika koju je 2020. dizajnirao francuski dizajner regatnih jedrilica Guillaume Verdier, te je bila zamišljena za posadu koja će se njome natjecati u nadolazećoj The Ocean Race regati. Budući da je jedrilica građena prema dizajnu IMOCA 60 bez foilova i pripada tzv. starom tipu IMOCA, PRB tim je napravio ozbiljnu rekonstrukciju, pa jedrilica sada ima potpuno novih 4,5 metara od prove prema krmi, te potpuno rekonstruiran kokpit i skipersku kabinu. Vedrier je u međuvremenu dizajnirao čak 23 različita tipova prove od kojih je jedan dizajn implementirana na novoj PRB-ovoj ‘letećoj mašini.’
Nova jedrilica sada je u cijelosti prilagođena solo offshore jedrenju, u nju su ugrađeni sustavi foilova, te je izvedena nova kuverta broda, pregrade, u suštini gotovo sve osim same „kade“ trupa je novo. Ovih dana PRB provodi prva testiranja brodice i zadnje prilagodbe, nakon čega se Kevin sprema na prve natjecateljske izazove. Vatreno krštenje trebala bi imati tijekom lipanjske regate Vendée Arctique, koja je 2020. uvedena kao zamjena za jednu otkazanu regatu klase IMOCA, a pokazala se vrlo atraktivnom za svjetsku jedriličarsku javnost i jedriličarske timove.
Sudjelovanje u toj regati ovisit će o tome koliko brzo će uspjeti obaviti testove nove jedrilice. Ako ne uspiju uštimati brod za Vendée Arctique, prva sljedeća prilika da pokaže što može novi brod je regata Défi Azimut-Lorient Agglomération u rujnu, a iza toga sljedeći veliki cilj je poznata regata Route du Rhum s destinacijom u Guadeloupe, te startom iz St. Malo, Escoffierovog rodnog grada.
Escoffier je prije havarije bio jedan od favorita za osvajanje prošlog Vendée Globea, nakon niza odličnih rezultata poput drugog mjesta u Rolex Fastnet Race 2019 sa ko-skiperom Nicholasom Lunvenom, zatim drugim mjestom ponovo s Lunvenom u Transat Jacques Vabre 2019, te trećim mjestom u Vendée Globeu prije nego li je njegova IMOCA potonula na dno oceana. S obzirom na to da je u klasu IMOCA ušao 2018. godine, u tih godinu pol koliko je jedrio, postigao je iznimne rezultate. Ovaj 42-godišnji skiper prethodno se natjecao u brojnim drugim poznatim offshore regatama, uključujući Jules Verne i Volvo Ocean Race koje je osvojio u timu, no regata u kojoj je doživio u Vendée Globeu bila je njegova druga solo regata i bilo je za pretpostaviti da će to utjecati na njegovo samopouzdanje. Međutim, Escoffier tvrdi da se dogodilo upravo suprotno, te da su mu prva tri tjedna na čelu flote u Vendée Globe dale dovoljno samopouzdanja da se vrati „u prve redove.“
U jednom nedavnom intervjuu, Escoffier je kazao da smo u prošlim Vendée Globe ciklusima vidjeli da je za najvažniji pouzdan brod, međutim kako niti jedan brod ne može proći bez oštećenja, te da je samo pitanje vremena kada će nešto otkazati, a onda je na skiperu da odgovori na te izazove, odnosno pokaže svoje umijeće rješavanja tehničkih problema. Budući da je Kevinu ovo treća IMOCA koju je radio, a u prošlosti je gradio i tri Ultime trimarana, skupio je znanja i vještina za popravljanje u hodu. Važno mu je da u svakom trenutku može provjeriti stanje pojedinih sustava, te da mu bude dostupno za servisiranje, pa su pri gradnji razmišljali o tome kako će u budućnosti otklanjati kvarove. Prema njemu je najvažnije da jedriličari poznaju limit broda kojeg ne smiju prelaziti, u protivnom dolazi do kvarova i puknuća. Escoffier je samouvjereno najavio da će PRB-ova IMOCA biti među prvih 5 u idućoj Vendée Globe regati.
Piše: Teo Marević
Foto: Keviin Escofier PRB / Facebook