Eppur si muove!
Nautička sezona polako ali sigurno hvata korak, sad će sve ovisiti o kontroli pandemije
Raspoloženje i predviđanja o uspjehu nautičke sezone proteklih smo mjeseci mijenjali kao košulje. Od euforičnih najava da će biti najbolja do sada jer odmor na brodu je najsigurnija stvar na svijetu koje su se naši gosti, zatvoreni mjesecima u kuće, silno zaželjeli do katastrofičnih prognoza u času kad su se drugi i treći val pandemije razbuktali Europom a Hrvatska zasjela među vodeće europske zemlje po incidenciji gdje uostalom već danima suvereno zauzima prvo mjesto. Odgovor na to pitanje tek djelomično možemo saznavati prateći iz tjedna u tjedan podatke o isplovljavanju gostiju na čarter plovilima jer to je jedini podatak koji se, uz uplovljavanja stranih brodica i jahti, može saznati u realnom vremenu. Svi ostali su post festum.
Već smo objavili (9. travnja) da je početak sezone koji obično obilježava blagdan Uskrsa bio prilično skroman i da je u čarteru isplovila otprilike trećina gostiju u usporedbi s posljednjom „normalnom“ 2019 godinom. Ipak, i s takvim rezultatom u doba dok je većina zemalja iz kojih nam dolazi najveći broj nautičara bila zatvorena i muku mučila s obuzdavanjem zaraze koronavirusom, mogli smo biti zadovoljni, poglavito uzevši u obzir vrlom lošu domaću epidemiološku situaciju.
Zbirni podaci iz crew lista čarter kompanija za 15, 16 i 17 tjedan ove godine pokazuju da je broj nautičara iz tjedna u trajno rastao te da ih je u 15 tjednu isplovilo 1580, u 16 tjednu 1770 a u 17 tjednu 2870. To je i dalje na razini jedne trećine u usporedbi s istim tjednima 2019 godine pa čak i manje usporedimo li podatke za 17 tjedan. No, prije dvije godine u tom tjednu su padali uskršnji praznici pa je oportunije podatke za prošli tjedan usporediti s prosjekom za travanj 2019 godine ne uvrstivši u njega uskršnji tjedan. Takva računica pokazala bi da je trenutna razina iznajmljivanja u čarteru negdje na 52 ili 53% u usporedbi s 2019 godinom. A to je ipak bolja slika. Naravno, ne još i dovoljna jer za pravu ocjenu trebalo bi znati i po kojoj prosječnoj cijeni su brodovi iznajmljivani…
Zanimljiv će biti i podatak što se događa u ovom času, jer to je tjedan u kojem tradicionalno Slovenci stižu u većem broju a i vrijeme se konačno počelo ozbiljnije popravljati i sličiti na proljetno. Kako se istodobno popravlja epidemiološka situacija u Europi i raste procijepljenost a nešto se konačno počelo kretati na bolje i u Hrvatskoj ovaj i sljedeća dva, tri tjedna dat će nam odgovor kako bismo mogli zaključiti predsezonu na moru.
No, to je tek uvod jer u predsezoni se realizira tek desetak posto plovidbenih dana pa će konačan rezultat ovisiti ponajviše o tri ljetna mjeseca i početku jeseni. Ne zabrljamo li s procijepljenošću i s mjerama, za što i ovih dana vidimo da nažalost nema nikakve garancije, mogli bismo početkom ljeta startati u punu nautičku sezonu na razini ili blizu one iz najboljih godina.