Pored velikog uspjeha s austrijskim jedriličarima našem treneru sjajno ide i plasman aplikacije SailViewer
U Vilamouri u Portugalu održano je europsko prvenstvo za klase 49er, 49er FX i Nacra 17, a Šime i Mihovil Fantela tu se regatu završili na sedmom mjestu, odnosno petom u konkurenciji europskih posada. Novi europski prvaci u 49eru su Francuzi Rual i Amoros. Sjajan rezultat u Portugalu napravila je austrijska reprezentacija u 49eru, koju vodi naš trener Ivan Bulaja. Posada Benjamin Bildstein / David Hussl osvojila je brončanu medalju, dok je posada Keanu Prettner / Jakob Flachberger bila deveta u konkurenciji Europljana. U našem magazinu nedavno smo pisali o Ivanu Bulaji i njegovoj aplikaciji SailViewer, za prikupljanje, obradu i analizu podataka s treninga i regata. SailViewer ima sjajnu prođu i sve više olimpijskih timova koristi ga za svoje potrebe, a Bulaja nam je povjerio da su aplikaciju nedavno počeli koristiti i juniorski America’s Cup timovi za analizu podataka iz AC simulatora. S našim vrsnim trenerom, ali i programerom, popričali smo o regati u Portugalu i novostima vezanim uz njegov SailViewer.

Čestitke na europskoj medalji s Austrijancima! Kako je bilo na regati?
Momci su od prvog dana krenuli odlično, imali su jako dobre startove, dobro su čitali vjetar i do prve bove uvijek dolazili dobro. Niz vjetar nisu pretjerano dobro jedrili, ali to srećom nije previše utjecalo na rezultate. Do zadnjeg plova bili su na prvom mjestu, što je stvarno sjajno. Na kraju nam je zlato izmaklo, ali zadovoljni smo. Ova medalja trebala im je za samopouzdanje, da se vrate na razinu na kojoj su bili prošle godine.
Koliko dugo radiš s austrijskim posadama u 49eru i što ste dosad postigli?
S njima sam od 2013., ovo je 11. godina da smo skupa. Što se značajnijih rezultata tiče, osvojili su jednu svjetsku broncu i jedno europsko srebro. I tada su bez europskog zlata ostali u zadnjem plovu, pa se nadam da će naredni puta biti treća – sreća. Uz to su pobjeđivali na nekim regatama Svjetskog kupa, a bili su i juniorski svjetski prvaci, tako da se može reći da imaju iza sebe neke dobre rezultate. Posada Bildstein / Hussl stalno je među prvih deset na velikim regatama, a evo – ponekad uspijemo ubosti i neku medalju. Austrija se inače već kvalificirala za OI u 49eru, a ova regata bila nam je interna kvalifikacijska, budući da dvije posade konkuriraju za nastup u Marseilleu. Ja sam zadužen za treniranje cijele reprezentacije u 49eru, a drugi naš tim ovu je regatu završio na devetom mjestu. Zanimljivo je što je zemlja bez mora bila jedina europska nacija koja je na ovom EP-u imala dvije posade u prvih deset. Što se internih kvalifikacija tiče, starija ekipa je u prednosti, jer su iskusniji i bolji, ali nikad se ne zna, naredno Svjetsko prvenstvo nam je interna kvalifikacijska regata i tko tu bude bolji, vjerojatno će ići na OI.

Planiraš li voditi Austrijance i nakon Olimpijskih igara?
Nisam siguran, jer u zadnje vrijeme puno vremena i energije oduzima mi bavljenje softverom koji sam napravio za analizu treninga i regata (aplikacija SailViewer). Lani sam čak prestao voditi 49ere po regatama, ali kako je trener koji je to preuzeo odustao, odlučio sam uskočiti i pomoći im do Olimpijskih igara, budući da već jako dugo radim s njima. A što će biti nakon Francuske – vidjet ćemo.
Braća Fantela europsko prvenstvo završili su na sedmom mjestu, odnosno petom u konkurenciji europskih posada. Kako su oni jedrili?
Šime i Miho dobro su krenuli, ali imali su jedan kiks u kvalifikacijama, što ih je dosta koštalo. Kasnije su se uspjeli vratiti, a zadnjeg dana regate imali su i dva prva mjesta tako da su na kraju napravili solidan rezultat.
Što se događa s aplikacijom SailViewer?

To ide odlično! Sve više olimpijskih timova koristi aplikaciju tako da sam zadovoljan kako se to razvija. Također sam počeo raditi izvještaje s regata za veće brodove, primjerice J70, Melges 24 i Swan 36 i to mi se otvorio neki novi prostor. Nedavno sam počeo raditi i s America’s Cup Youth timovima koji koriste AC simulator za treninge. Simulator im daje hrpu podataka, a pokazalo se da je moj SailViewer odličan softver koji im može pomoći u analizi toga. Razradio sam metodu da se podaci iz simulatora mogu učitati i analizirati u aplikaciji te se mogu detektirati varijable koje poboljšavaju performanse tijekom jedrenja. U svakom slučaju, jako sam zadovoljan interesom za aplikaciju, pokazalo se da je to vrlo praktičan alat za analizu podataka s treninga i regata i sada se otvaraju razne mogućnosti za njezin razvoj. To naravno oduzima puno vremena i morat ću odlučiti hoću li se u budućnosti potpuno posvetiti samo tome.