Ne dođe li do odgode primjene nove regulative o smanjenju emisije CO2 na plovila veća od 24 metra, brodogradnja plovila te veličine bit će ugrožena, kao i radna mjesta u tim brodogradilištima.
Dramatično je apeliralo američko brodogradilište Viking Yachts na konferenciji koju su održali na najvećem nautičkom sajmu preko bare, u Ft. Lauderdaleu. S druge strane, proizvođači dizelskih motora Volvo, Caterpillar, Yanmar, Rolls-Royceov MTU i drugi hvale se kako su njihovi motori spremni i kreću s implementacijom još početkom ove godine. Dizelski motori su pod pritiskom međunarodnih organizacija. Zbog emisije štetnih plinova posljednja tri desetljeća uvode se ograničenja kako bi se smanjio negativni učinak. Pritom proizvođači motora ulažu sve napore u razvoj električnog pogona, odnosno baterija. Tko prvi nadraste iskoristivost dizela, dobio je bitku, dok litij polako postaje ono što je (još) nafta.
Ne dođe li do odgode, upozorava Viking Yachts, mogu odmah zaključiti proizvodnju i radnike poslati kući. Problem vide u tome što prema novim standardima koje je uputila Međunarodna pomorska organizacija, IMO, svaki brod duži od 24 metra pogonjen na dizelsko gorivo trebao bi imati ugrađen sustav za sagorijevanje štetnih plinova SCR – Selective Catalytic Reduction, za koji brodovi te veličine, navode iz Viking Yachts, nemaju mjesta u strojarnicama. Primjena te tehnologije nije nemoguća, jer ona postoji, ali upozoravaju da do kraja 2021. godine brodogradilištima ostaje premalo vremena da bi razvili i testirali novu tehnologiju. S druge strane, ugradnja postojećih SCR uređaja značila bi više prostora za strojarnicu na uštrb potpalubnog prostora, gdje se dizajneri već bore sa svakim kubičnim metrom, pa im se to svakako ne isplati. (…) Manje kabine znače i manju atraktivnost jahti, odnosno manju cijenu plovila i profitabilnost… Više pročitajte u novom broju Mora.