Prateći događaji na Boot Düsseldorfu dotiču se brojnih tema koje jesu ili će tek postati problem
Tijekom sajma u Düsseldorfu se održava niz panel rasprava, konferencija, izlaganja i drugih događaja. Uglavnom se bave aktualnim i budućim izazovima nautičke industrije. K tome, brojna međunarodna udruženja održala su sastanke članica. Izdvajamo nekoliko događaja: Put dekarbonizacije propulzije, Environaut – projekt njemačkog nautičkog saveza i njemačke oceanske fondacije, panel rasprava na temu „Kako mjeriti i komunicirati održivost kroz cijeli nautički sektor?“, International Breakfast Meeting te Blue Innovation Dock.
Potonji je zapravo program sam za sebe kojeg organiziraju u partnerstvu Boot Düsseldorf i European Boating Industry. Svakog dana sajma otvaraju novu temu te ugošćuju brojna poznata lica industrije, ambasadore očuvanja okoliša, predstavnike njemačke vlade, te druge dionike. Dotiču se tema poput: Poslovni svijet i politika, Održiva inovacija, Održivi nautički turizam i vodeni sportovi, Financiranje održivosti i inovativnih start-upova, Održiva nabava i materijali, Digitalna budućnost plovidbe, Stvarnost prilagodbe na klimatske promjene i novi potrošači.
Na današnjem Blue Innovation Dock izlagao je i Dan Lenard, slovenski navalni arhitekt svjetskog glasa i dizajner brojnih megajahti. U sklopu panela Digitalna budućnost plovidbe, govorio je o svojem projektu Vela, te petoj obljetnici njegove solo transatlantske ekspedicije s ciljem promicanja održivosti.
Pronalazak radne snage i drugi izazovi budućnosti
Ovogodišnja tema International Breakfast Meetinga bila je Nova generacija lidera i nova ulaganja s ciljem mijenjanja strateškog smjera industrije. Na tom radnom doručku održanom u utorak, sudjelovala je i mlada predstavnica iz Hrvatske, Ana Čalić iz pulske tvrtke Navela, ujedno osnivačica platforme Misli more, namijenjene okupljanju i edukaciji mladih iz nautičke industrije.
Uvodni govor održala je Giovanna Vitelli, po struci pravnica, čelnica Azimut Benetti grupe, najveće privatne nautičke grupacije u svijetu, s uvjerljivo najvećom gradnjom jahti već 20 godina za redom. U govoru se dotaknula svoje karijere prije nautike, ulaska u nautičku industriju iz pozicije kćeri jednog od najutjecajnijih ličnosti u povijesti yachting industrije, preuzimanja obiteljskog biznisa, izazova s kojima se susretala, dokazivanja sebi i drugima, te aktualnih izazova među kojima je najveći onaj kako zadržati postojeću i privući novu radnu snagu.
Vitelli direktno zapošljava 2500 ljudi, a još toliko ih je kroz različite kooperantske tvrtke svakoga dana radi u brodogradilištu. Između ostalog navela je primjere edukacije sadašnjih i budućih generacija te istaknula da u Azimutu, iskusniji radnici s dugogodišnjim stažom podučavaju mlađe i tako prenose cijenjeno znanje i vještine. Nakon Giovanninog izlaganja, uslijedila je panel rasprava na kojoj su sudjelovali mladi predstavnici nautičke industrije.