Cannes, kralj sajmova
Nalazimo se pri vrhu vala optimizma i sve češće se, potiho, postavlja pitanje “Dokle će trajati ovo blagostanje?”
Cannes, nautički sajam, topli rujan, nautička idila. O ovom šestodnevnom događaju možemo pisati u superlativima dovijeka, a možemo se i osvrnuti na trendove i aktualne izazove nautičke industrije. Dokle će trajati blagostanje? Razgovarajući s ljudima koji su i po više desetljeća u nautičkoj branši, svi se slažu oko jedne stvari − nalazimo se negdje pri vrhu vala optimizma i potiho se postavlja pitanje kada će krivulja krenuti silaznom putanjom. Ove se godine, više nego prošle, spominje očekivanje tog pada ili barem usporavanja rasta, kojeg sudeći prema broju narudžbi novih brodova zasad nema ni na vidiku. Negdje 2019. kada su oboreni brojni rekordi poslovanja brodogradilišta, chartera, sajmova, proizvođača opreme i drugih tvrtki u industriji, govorilo se o vrhuncu i oprezno očekivalo 2020., pa nas je nakon prvotnog šoka lockdowna sve iznenadila gotovo apsurdna navala na svaki segment nautike i druge outdoor aktivnosti. Ta navala traje i dalje.
Val optimizma još uvijek se nije prelomio, ali počeo se pjeniti pri vrhu. Pitanje je hoće li se razliti na pučini i formirati u novi val ili će se razbiti o stijenu.
Narudžbe za nove modele brodova uzimaju se šakom i kapom, a najduža lista za koju smo neslužbeno doznali na sajmu narudžba je vlasničkih prekooceanskih katamarana jedrilica Outremer koja sada datira 2026. godinu i za koje se brodove već sada uzima polog u gotovini, s klauzulom varijabilne konačne cijene koja može varirati i do 30 posto. Primjerak takvog katamarana težak je i po 2 i pol milijuna eura. Konzervativnije knjige narudžbi ne prelaze 2024. godinu koja je također prilično daleko. Posebno kada se suočimo s aktualnostima: nedostatak radne snage, poremećaj lanca opskrbe i cijene materijala i opreme, česte izmjene regulative, promjene trendova i jaka konkurencija. Riječ je o izazovima koji pritišću sva brodogradilišta u Europi, ali i u drugim dijelovima svijeta. U Cannesu pak nismo čuli niti jednu službenu referencu na divljanje cijena energenata i na zbivanja u Ukrajini, kao da ne želimo prizivati još problema. (…) Više pročitajte u 268. broju Mora.
Napisao i snimio: Teo Marević