Biocid na morskom dnu
Znanstvenici pronašli ogromno područje prekriveno bačvama s opasnim otpadom na površini većoj od San Francisca, oko 12 Nm od obale kalifornijskog otoka Catalina
Prošlog tjedna The LA Times je objavio zastrašujuću vijest o pronađenim velikim količinama bačenog biocida DDT na dnu mora 12 nautičkih milja od obale otoka Catalina, smještenim južno od Los Angelesa. Radi se o biocidu koji se od početka prošlog stoljeća do pred tri desetljeća koristio u poljoprivredi kao insekticid i fungicid, a nakon Drugog svjetskog rata i kao sredstvo u zdravstvu za suzbijanje malarije i tifusa.
Prve bačve s DDT-jem pronađene su još u kolovozu prošle godine, a budući da se radi o lokaciji na oko 900 m morske dubine, bilo je potrebno organizirati opsežnije istraživanje, te su 26. travnja 2021. znanstvenici sa sveučilišta u San Diegu objavili zapanjujuće rezultate pronalaska. Istraživanje je provođeno tijekom dva tjedna na istraživačkom brodu Sally Ride, uz pomoć dva autonomna podvodna robota koji su naizmjenice skenirali morsko dno, pa se vraćali na brod da napune baterije i prenesu podatke.
Na brodu je bio uposlen tim koji čine 31 znanstvenik/ca s Kalifornijskog sveučilišta San Diego, Scripps Institution of Oceanography. Voditelj znanstvenog tima Eric Terrill izjavio je za The LA Times da su bili iznenađeni kada su krenuli sa skeniranjem i kada su shvatili do kuda se područje nastavilo protezati “nismo više mogli pratiti podatke koji su stizali.”
Prema prvim procjenama radi se o brojci od oko 27.000 bačvi koje se prostiru na površini od oko 145 km2 morskog dna. Usporedbe radi, to je 17 posto više nego površina na kojoj se prostire San Francisco, odnosno gotovo dvostruko više od površine Splitskog poluotoka. Svaka bačva je standardne veličine barela, odnosno 159 litara. Znanstvenici pretpostavljaju da će konačna brojka bačvi s opasnim sadržajem biti još veća, no to će znati tek kada kompjuterski obrade podatke.
Prve procjene dobili su zahvaljujući snimci sonara s broda, koja nije dovoljno detaljna i precizna, pa će stvarno stanje znati tek kada obrade podatke koje su prikupili sondiranjem i snimanjem morskog dna pomoću podvodnih robota. LA Times piše da bi prema starim dokumentima na morsko dno moglo biti bačeno preko pola milijuna barela DDT-a.
Inače DDT je prva zabranila Mađarska, još 1968. godine, SAD 1972. godine, a u nekim zemljama se koristio još dvadesetak godina. Proizvodila ga je tvrtka Monsanto koja je danas u svijetu omražena među protivnicima GMO sjemena, modificiranog da jedino bude otporno na agresivne pesticide. Iako je prošlo već više od tri desetljeća otkada je zabranjen, u Hrvatskoj se još uvijek nalaze tragovi DDT-a u organizmima u okolišu. S obzirom na to da je Biden tijekom kampanje isticao naklonost ekologiji, u američkim medijima se zaziva reakcija na nivou SAD-a i sankcioniranje odgovornih.
Piše: Teo Marević
Foto: David Valentin / ROV Jason