Objavljen je poziv stručnjacima i znanstvenicima da na jesenskom skupu u Zadru pokušaju pronaći praktična rješenja za probleme izazvane klimatskim promjenama
Sve se češće i ranije pojavljuju cvjetanja fitoplanktona, a razni patogeni uzrokuju veće pomore organizama, upozoravaju organizatori skupa u pozivu upućenim znanstvenicima i stručnjacima. Dolazi i do promjene areala rasprostranjenosti vrsta unutar Jadranskog mora te do promjena u dotocima vode i hranjivih tvari rijekama te posljedično i do promjena saliniteta.
Podiže se i razina mora, a mijenja se i cirkulacija vode u Jadranu. Djelatnostima čovjeka u more dospijevaju veće količine hranjivih i različitih štetnih tvari koje imaju svojstvo bioakumulacije i biomagnifikacije te postaju dijelom hranidbene mreže.

Jadran kakvog smo poznavali se mijenja
Jadransko more je u odnosu na površine svih mora vrlo malo, čini tek 4,6 posto ukupne površine Sredozemnog mora. Zbog poluzatvorenosti i relativno plitkog mora, Jadran izrazito osjetljiv na sve intenzivnije utjecaje ljudskih aktivnosti. U to spadaju turizam, ribarstvo, pomorski promet, marikultura, eksploatacija ugljikovodika, ali je primjetan i snažan utjecaj kojeg donose klimatske promjene.
Problem je i povećanje temperature mora, pa se u Jadranu sve više pojavljuju različite nedomicilne termofilne vrste riba, algi, bakterija i želatinoznih organizama. Napominju kako svjedočimo izrazito visokim temperaturama mora, i do 30°C početkom srpnja 2022. godine, što do tada nije bilo zabilježeno.
Važan resurs kojeg je važno razumjeti
Jadransko je more prirodni resurs neophodan za život, kako morskih organizama tako i čovjeka. Promjene koje se događaju imaju utjecaj na gospodarstvo i kvalitetu življenja čovjeka te se provođenje aktivne zaštite Jadranskog mora nameće kao nužnost i jedino rješenje koje omogućuje daljnji održivi razvoj.
Za to je nužno razumijevanje povezanosti funkcioniranja svih procesa na relaciji more-kopno te upoznavanje donosilaca odluka sa znanstvenim spoznajama na svim razinama. Vrlo je bitno upoznati i širu društvenu zajednicu uključujući i najmlađe članove s temeljnim znanjima o utjecaju klimatskih promjena na more, procese i živi svijet u njemu te o mogućim posljedicama našeg nedovoljno ozbiljnog shvaćanja te problematike za čovjeka.
Razmatranje mogućnosti prilagodbe brzim promjenama
Od 26. do 29. rujna 2024. Zadar će na nekoliko dana ugostiti V. znanstveno–stručni skup Klimatske promjene i očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora s međunarodnim sudjelovanjem. Glavna tema je Interdisciplinarni pristup razmatranju prilagodbi, mjera i dobrih praksi u rješavanju problema izazvanih klimatskim promjenama.
Na skupu će biti razmatrani negativni utjecaji – od djelatnosti čovjeka do klimatskih promjena na ekosustav Jadranskog mora. Razmatrat će se moguće prilagodbe brzim promjenama koje se događaju u morima, kao i nužnost provođenja aktivne zaštite morskih ekosustava.

Prijava sažetaka do 15. lipnja
Događaj organiziraju Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Udruga morski obrazovni centar Pula – Aquarium Pula i Institut Ruđer Bošković. U pozivu stoji da su suorganizatori skupa Znanstveno vijeće za prirodoznanstvena istraživanja Jadrana HAZU, Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Prirodoslovni muzej Rijeka, Javna ustanova Natura Jadera, Javna ustanova Priroda, Ponikve eko otok Krk d.o.o. i MareMundi Institut.
U pozivu se napominje da je 15. lipnja rok za dostavu sažetaka i konačne prijave na konferenciju. Više o svemu možete pronaći na internetskim stranicama Sveučilišta u Zadru.