3, 2, 1, Prada Cup
Pobjednik 20 regata u 39 dana bit će izazivač za 36. America’s Cup
Sutra u 15 h prema lokalnom vremenu u Aucklandu u Novom Zelandu počinje kvalifikacijska regata Prada Cup. Tri tima izazivača u klasi AC75 jedrit će ukupno 22 dana, a osvajač Prada Cupa automatski postaje službeni izazivač za najprestižniju regatu i naslov osvajača America’s Cupa.
Nekoliko dana uoči Božića imali smo prilike pratiti četverodnevnu revijalnu regatu sva četiri tima AC75 u sklopu natjecanja Prada Ameria’s Cup World Series i završnu Christmas Race koja je zbog nedostatka vjetra otkazana o čemu više možete pročitati ovdje: 1. dan, 2. dan, 3. dan., Xmas Race.
Obožavatelji America’s Cupa napeto iščekuju otvaranje kvalifikacija, naročito nakon što su na ACWS timovi pokazali što mogu leteće AC75 jedrilice. Naučili smo da su domaćini Emirates Team New Zealand bili najvještiji u održavanju jedrilice na foilovima u većini situacija, što je presudno za pobjedu.
Također je bilo jasno da su im America’s Cup za petama, a ni talijanski Luna Rossa Prada Pirelli Team nije podbacio. Veliko je pitanje jesu li Britanci u timu INEOS Team UK uspjeli savladati poteškoće koje su im zadavali foilovi i za što su drugog dana ACWS optužili ETNZ i organizatora za sabotažu sustava foilova.
Prema onome što smo mogli u međuvremenu vidjeti i saznati na treninzima timova, čini se da je INEOS sada spreman zaprijetiti timovima koji su ih ostavili bez ijedne pobjede u revijalnoj seriji regata. Ipak, favoriti ovog natjecanja su i dalje domaćini ETNZ, no kao što smo se također mogli uvjeriti u viđenim regatama, prednost od gotovo čitavog plova ne znači ništa ako AC75 padne na površinu, a drugi tim ostane na foilovima.
Zbog takve neizvjesnosti, bit će još napetije pratiti ishod Prada Cupa, a potom i finalnih regata između izazivača i branitelja naslova osvajača America’s Cupa. Inače, klasa AC75 je napravila je ogroman zaokret u tome kako percipiramo brze regatne jedrilice, a sve to zahvaljujući novim materijalima koji omogućuju lebdenje. Foiling nije nikakva novost u brodogradnji, te se kod motornih brodova koristi već preko sto godina. I u Hrvatskoj linijskoj pomorskoj plovidbi je prije nekoliko desetljeća u službu uveden putnički brod s foilovima, takozvani hidrogliser, a sustav se koristi i kod brzih borbenih brodova, u surfanju i u nizu drugih primjena.
Kod jedrilica je nedostajao element dovoljno čvrstog materijala s manjom masom koji bi uz pomoć jedra mogao podići trup na foilove i lebdjeti. Dodamo li tomu godine iskustva u brodogradnji uz pomoć kompjuterskih proračuna, bilo je za očekivati da će se s vremenom razvijati brzine od oko 100 km/h na velikim jedrilicama. Upoznajte se detaljnije s AC75 klasom u galeriji fotografija s ACWS i Prada Christmas Race.
Foto: COR36 / Studio Borlenghi, www.americascup.com
Tekst: Teo Marević