Facebook Instagram
    More magazinMore magazin
    • Nautika
    • Sport
    • Brodovi
    • Video
    • Plovidba
    • MORE
      • Digitalna izdanja
    • Shop
    Facebook Instagram
    PRETPLATA
    More magazinMore magazin

    Kamena čipka Mediterana

    Jagor Čop15.02.2019
    Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email

    Suhozidna gradnja na našim je jadransko-dinarskim prostorima prisutna od neolitika, kamen su bez vezivnog materijala slagali i stari grci prije četiri tisućljeća, a zidalo se intenzivno u kamenu sve do sredine prošloga stoljeća kada je industrijalizacija, ali i upotreba novih, jeftinih materijala gotovo potpuno iskorijenila tradicionalne načine gradnje. Suhozidima i raznim kamenim građevinama premrežena je cijela naša obala i Zagora, a kada bi se svi hrvatski suhozidi spojili, njima bi se gotovo mogla opasati zemaljska kugla. O našoj tradicionalnoj arhitekturi bez arhitekata, toj kamenoj mediteranskoj čipki koja je definirala prostor u kojemu živimo, desetljećima se nije previše brinulo, stajala je u prostoru kao svjedok nekih prošlih vremena, dok su je prirodni elementi polagano nagrizali i degradirali. No suhozidna baština u zadnje je vrijeme ponovo u modi, a u današnje vrijeme nije u prvom planu njena funkcionalnost, kako je bilo kroz čitavu povijest, nego estetika. Jer beskrajni zidovi koji su se nekada dizali kako bi se sa zemlje uklonio kamen te se u isto vrijeme omeđilo i parceliziralo zemljište, danas imaju ambijentalnu arhitektonsku vrijednost koja, ne samo u Hrvatskoj, nego na cijelom Mediteranu, pa i šire, obogaćuje prostor tetime dobiva kulturni, turistički pa i ekološki potencijal.

    Prije dvije godine Ministartsvo kulture je – nakon trogodišnjeg perioda preventivne zaštite – umijeće suhozidne gradnje proglasilo nematerijalnim kulturnim dobrom te ga uvrstilo u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Vrijednost i značaj suhoziđanja krajem prošle godine prepoznao je i UNESCO, uvrstivši ga na Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva. Plod je to dugogodišnjeg rada i zajedničke međunarodne nominacije suhozidnih entuzijasta i stručnjaka iz Cipra, Francuske, Grčke, Hrvatske, Italije, Slovenije, Španjolske i Švicarske. Značajnu ulogu u toj inicijativi igrali su hrvatski suhozidni stručnjaci, okupljeni oko neprofitne Udruge 4 grada – Dragodid, koja se valorizacijom, zaštitom i obnovom hrvatske vernakularne arhitekture bavi od 2002. godine. Uz to, predstavnici Dragodida izborili su nedavno na 16. međunarodnom suhozidnom kongresu S.P.S.-a (Société scientifiqueinternationalepourl’étudepluridisciplinaire de la Pierre Sèche) da se idućiKongres koji okuplja stručnjake različitih profila i praktikante koji se bave suhozidnom baštinom 2020. godine održi u Konavlima. Naime Filip Bubalo, jedan od osnivača udruge Dragodid na kongresu u španjolskom gradu Ciutadella de Menorca održao je dojmljivu prezentaciju o suhozidnoj baštini Konavala, koja je zbog svoje nedirnutosti, ali i neotkrivenosti te povijesti pravi biser svjetske suhozidne baštine.

    suhozid2

    suhozid3

    PREPORUČAMO

    More 274

    More 273

    Sezona Ljeto ‘23

    Pakleni otoci

    Intervju Igor Stropnik

    Pašte Damire Skansi

    NAJNOVIJE

    SailGP: Novozelanđanin Burling bolji od Australca Spithilla u Dubaiju 

    10.12.2023

    America’s Cup: AC40 od 2025. godine postaje samostalna klasa 

    09.12.2023

    Windy SR38: Norvežani napadaju „Adventure“ segment tržišta

    09.12.2023

    U klasu Melges 24 stižu sve novije jedrilice: i Karlo Kuret i Stipe Vitaljić kupili novi brod 

    08.12.2023

    Iduće jeseni u Puli se održava prvi Croatia Yacht Show

    07.12.2023

    America’s Cup: Luna Rossa razbila testni brod

    07.12.2023

    Bili smo na ICE-u u Zagrebu, najvećem svjetskom B2B događaju charter industrije

    06.12.2023

    SSL Gold Cup: Mađarski „Šamani“ pobijedili na jedriličarskom Mundijalu

    06.12.2023

    Neprijeporni autoritet u jedinstvenom nautičkom okruženju istočne Jadranske obale. U stotinama vrhunskih reportaža, intervjua i testova promovira i potiče istinske jadranske vrijednosti. Otkriva nepoznato, potvrđuje poznata mjesta, ljude i običaje, podiže interes za plovidbom, brodovima i opremom. Urednici i fotografi žive i razumiju more. Iz Mora su izrasli peljari, nautički vodiči, knjige, čitave biblioteke namijenjene stranim nautičarima kao i godišnjak SAILING IN CROATIA

    Facebook Instagram
    • Pretplata
    • Impressum
    • Kontakt
    • EU Projekti
    • Sailing in Croatia
    © 2023 Morski vodiči

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.