Golden Globe Race 2022
Prve nedjelje u rujnu starta solo regata oko svijeta u starim brodicama bez suvremenih alata za navigaciju
Vjerojatno najčešće spominjana regata kada god je riječ o offshore jedrenju, regatama oko svijeta i solo jedriličarima, je ona iz 1968. godine u kojoj je vječnu slavu među jedriličarima stekao Sir Robin Knox Johnston postavši prvi čovjek u povijesti koji je sam oplovio svijet bez stajanja. Ujedno i jedini koji je završio regatu od devetorice koji su se odazvali na izazov britanskih novina Sunday Timesa u pokušaju da sami oplove svijet bez stajanja. Taj zadatak je prilično zahtjevan izazov i u današnje vrijeme, s daleko naprednijom tehnologijom počevši od gradnje brodica, jedara, konopa, generatora, odjeće, desalinizatora, hrane, vode, svjetala, te naravno komunikacijskih i navigacijskih uređaja. Posljednjih 4 desetljeća se organiziraju različite regate oko svijeta gotovo svake godine, ali Golden Globe Race je posebna iz više razloga. Za 50. obljetnicu od strata originalnog GGR-a, 2018. je organizirana regata u sličnim uvjetima.
Za nekoliko dana svjedočit ćemo početku treće Golden Globe Race regate u čemu će sudjelovati 17 skipera, od kojih je jedna žena. Start će biti iz neslužbenog glavnog grada offshore jedrenja, Les Sables d’Olonne odakle startaju i legendarni Vendee Globe jedriličari. Uvjeti za sudjelovanje su punoljetnost, te najmanje 8000 nautičkih milja pređenih na oceanima, te dodatnih 2000 milja samostalno u bilo kakvom brodu, te dodatnih 2000 milja samostalno u brodicama kojima sudjeluju u Golden Globe Race regati.
Budući da je osnovno načelo regate da ne koriste modernu tehnologiju, to podrazumijeva da jedriličari neće moći koristiti GPS, chartplottere, električna vitla, električne autopilote, mobilne telefone, tablete, kao ni koristiti suvremene sintetičke materijale poput Spectre, Kevlara ili Vectrona. Ipak, svi su natjecatelji opremljeni uređajima koje smiju koristiti samo u slučaju nužde, odnosno za spašavanje. Također, primat će i dnevnu vremensku prognozu pomoću weather fax uređaja.
Prvi put natjecateljica
Među natjecateljima ove godine je prvi put i jedna žena, 39-godišnja Južnoafrikanka Kirsten Neuschafer koja je bogato jedriličarsko iskustvo stekla u polarnim i drugim jedriličarskim ekspedicijama uz čuvenog Skipa Novaka. Najstariji sudionik je 68-godišnji Francuz Edward Walentynowicz, a najmlađi je 27-godišnji Amerikanac Elliot Smith. Najmanju brodicu (OE32) jedrit će Jeremy Bagshaw iz Južnoafričke republike. Među skiperima ima i poznatih jedriličara poput veterana offshore jedrenja Guya DeBoera iz SAD-a, francuskog sportskog jedriličara Damiena Guilloua, te Austrijanca Michaela Guggenbergera, te najzvučnije ime Graham Dalton, 68-godišnji stariji brat Granta Daltona kojeg znamo kao „prvog čovjeka“ America’s Cupa. Drugi jedriličari poput Arnauda Gaista iz Francuske i spomenutog Walentynowicza su dugogodišnji nautičari s „adresom na moru“ te iskusni jedriličari različitih afiniteta i profesija, ali redom svi s bogatim jedriličarskim iskustvom.
Tu su i neka imena koja su sudjelovala u prošlom GGR-u 2018., te će se ponovo natjecati, poput skipera Ertana Beskardesa iz Velike Britanije, Finca Tapia Lehtinena koji je prošlu regatu završio na 5. mjestu, Australca Marka Sinclaira, te Indijca Abhilash Tomyja koji je prošlu regatu napustio slomljenih leđa nakon što je preživio pad jarbola u južnom Indijskom oceanu.
Samo brodice starije od 32 godine
Natjecatelji mogu birati brodice između 32-36 stopa duljine građene prije 1988. godine, s kobilicama duž cijelog trupa i listovima kormila na kraju kobilice iz sigurnosnih razloga. Među brodicama možemo naći modele Westsail 32, Tradewind 35, Saga 34, Saltram Saga 36, Vancouver 32, OE 32, Eric (sestrinski brod legendarne Suhaili, Robina Knox Johnstona), Aries 32, Baba 35, Biscay 36, Bowman 36, Cape Dory 36, Nicholson 32 MKX-XI, Rustler 36, Endurance 35, Gaia 36, Hans Christian 33T, Tashiba 36, Cabo Rico 34, Hinckley Pilot 35, Lello 34 i Gale Force 34. Najpopularniji je Rustler 36, kakav je osvojio prošli Golden Globe Race, pa će na takvim modelima ploviti čak petero jedriličara. Također sudjeluju po dva Biscay 36-ice i dva Tradewind 35-ice. Svi brodovi prošli su temeljitu obnovu i inspekciju, a većinu poslova natjecatelji su radili sami. Dozvoljeno je dodatno ojačati brod, no modeli moraju zadržati originalne dimenzije jedrilja i trupa kakve su bile kada su brodice bile nove.
Budući da ne smiju koristiti autopilot, dozvoljeno je korištenje windvane sustava, odnosno svojevrsnog malog kormila s malim krilcem uperenim u smjer vjetra koji kada su jedra dobro izbalansirana savršeno održava smjer, no potrebno ga je korigirati pomoću kompasa relativno promjenama smjera vjetra u odnosu na željeni pravac. Tako jedriličari imaju vremena odmoriti, jesti, mijenjati jedra i obavljati druge poslove.
Sigurnost u slučaju nužde
Svi natjecatelji ipak su opremljeni sigurnosnim paketom, koji se koristi samo u slučaju krajnje nužde. Također, unutar brodice instaliran je uređaj za satelitsko praćenje no jedriličari nemaju uvid u informacije koje uređaj komunicira, već on služi za javnost koja je zainteresirana u praćenje regate putem internetske stranice regate. Riječ je o dvosmjernom satelitskom pager-u koji šalje do 4 kratke poruke dnevno i trajno je zatvoren u kutiji s dva GPS chart plottera, koje jedriličari smiju koristiti u slučaju krajnje nužde.
Prije starta, svi natjecatelji prolaze treninge preživljavanja i temeljiti medicinski pregled kako bi ispitali spremnost za ovu regatu. Budući da će regatni centar pratiti kretanje pojedinih brodica, u slučaju da se netko od natjecatelja približava području s rizičnom vremenskom prognozom, uputit će mu poruku putem vremenskog izvještaja kojeg će svakodnevno primati pomoću faxa.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=eoV96LHy9ew&w=886&h=498]
Piše: Teo Marević
Foto: Facebook / Golden Globe Race